Letošní MČR a veteraniáda sprintových štafet se konala pod taktovkou Zlína v pátek 28.9. v zajímavém prostoru zlínských Jižních svahů. O víkendu pak následovaly v lese mezi Zlínem a Fryštákem dva další závody, zařazené Českého poháru štafet.

Míša s Luckou startovaly v kategoriích DH18 a DH14 za Luhačovice. Přesto jsme v pátek zvládli nastoupit ve štafetách DH180, DH14 a MIX. Do sprintu jsem šel s poněkud nekritickým očekáváním a o to horší jsem zaběhl výsledek. Proto dále uvádím pouze stručný výpis z mého krví a potem prosáklého tréninkového deníčku:
16:31 Andrea si prohlédla konkurenci na startu a předem se omlouvá za očekávaný neúspěch.
16:40 První informace z trati. Andrea s přehledem válcuje všechny soupeřky a na mezičasech suverénně vede.
16:49 Vyhlížím Andreu na úseku k předávacímu koridoru; zatím tam není a já mám ještě čas…
16:50 Andrea mě hledá na předávce, kde pro změnu chybím já. Je tam tlačenice a trvá to, než se k ní procpu.
16:52 Zaváhání na předávce mě rozhodilo. Valím co nejrychleji k první kontrole, umístěné u schodů mezi baráky. Samozřejmě není moje. Vybíhám zpátky nad 11 úplně stejných budov a nabíhám kontrolu znova. Ještě si říkám, jak jsou ty průchody mezi domy podobné. Aby ne, jsem u té samé mrchy jako před minutou. Správnou kontrolu dávám až při třetím přiblížení.
16:58 Svižně vybíhám strmé schody na terasu u obchodního centra. Odměňuje mě krásný výhled na údolí Dřevnice, okolní lesy a moji kontrolu. Ta je hluboko pode mnou na jiné terase.
17:04 Málem se přerážím na schodech do podchodu. Nevadí, další postup načtu z mapy až pod nimi.
17:05 Nenačtu, v podchodu je tma.
17:08 Předávám Víťovi. Tohle se nepovedlo, 18 minut už jsem sprint dlouho neběžel…
18:00 Pořadatelé balí koridory. Čekáme na Kubu, který v H14 pořád statečně bojuje na trati.
Nakonec skončil Pavel, Michal, Noe a Dominik v MIX na 10. místě, naše štafeta DH 180 (Andrea, já, Víťa a Radka) je 8. a kluci v H14 skončily DISK. Pro Kubu a Honzu to byl první velký závod a zvládli dobře. Dobře zaběhla ve štafetě Luhačovic i Míša v DH18 a Lucka (2. na posledním úseku v DH14).

Sobotní lesní závod startoval na louce v severní části Jižních svahů. Nevedlo se mi o moc lépe, než v pátek. Opět pouze stručně:
10:00 Přicházíme do centra závodů nad Jižní Svahy, po včerejším babím létu je dnes pěkná kosa. Pavel nás omylem přihlásil do kategorie H165 a tak dnes poběžím s Víťou a Radkou mimo soutěž. Je to fajn, protože jako omluvu kupuje každému pivo.
11:20 Odstartováno. Držím tempo a vyhlížím, s kým se svezu na první kontrolu.
11:21 Doběh k mapovém startu. Za nikoho se nepověsím. Všichni mizí po cestě někam doleva a já zůstávám v lese sám.
11:27 U první kontroly jsem si neuhlídal směr, přebíhám ji a musím se k ní vracet. Ztráta 4 minuty.
11:30 Za cestou se prodírám do kopce nepříjemnými ostružinami pod dráty VN. Nahoře nabíhám na lesní cestu a téměř okamžitě dostávám do nohy žihadlo. Tohle se může stát jenom mě.
11:36 Při náběhu shora se dostávám do špatného údolíčka. Po zevrubném proběhnutí všech disponibilních kontrol chápu vážnost situace a vracím se zpět do toho správného. Další 4 minuty.
11:38 Otéká mi levá noha. Můj běžecký styl ztrácí původní hravost. Mám obavu, abych při průběhu diváckým koridorem nevypadal jako mongol.
11:54 Probíhám diváckým úsekem. Víťa mě povzbuzuje slovy: „Pomaleji to už nejde? Zkus ještě zpomalit!“. Nedivím se mu.
Taky bych v téhle kose nechtěl čekat o deset minut déle, než ostatní. Nabíhám z louky zpátky do lesa a zpomaluji.
14:20 Pořadatelé balí koridory. Čekáme na Dominika, který je v lese už 90 minut. Prostě si za stejné startovné dokáže lesa pořádně užít.
Sobota byla ve znamení nekompromisního úspěchu naší elitní MIX štafety (Pavel, Andrea a Michal), která obsadila 1. místo. Noe, Kuba a Dominik skončili ve stejné kategorii 13. Míša zaběhla svůj úsek ve štafetě LCE 3. v D18, Lucka 4. v D14.

V neděli se centrum posledního závodu přesunulo ze Zlína k Fryštáku. Z louky byl nádherný výhled na hřeben Hostýnských vrchů. V porovnání se sobotou se závod konal za slunečného a teplého počasí a hlavně ve mnohem zajímavějším mapovém prostoru. Les byl plný hlubokých údolí, erozních rýh a terénních tvarů. S Víťou a Noemem jsme si dali poslední den MIX.  Geriatrickou kategorii H165 si pro změnu zaběhli Pavel, Andrea a Michal. Na prvním úseku štafety jsem kromě naběhnutí vedlejší kupky na druhé kontrole neudělal žádnou zásadní chybu. Excelentní výkon podal na druhém úseku Noe, který nás posunul v průběžném pořadí do vedení. Nakonec Víťa i přes fakultativní výlet u 6. kontroly udržel 3. místo a ještě si s dámskou elitou zazávodil do prudkého kopce na diváckém úseku.
Pavel s Andreou a Michalem byli v neděli v H165 nejrychlejší, a to i přes počáteční technické problémy. Pavel musel na startu ještě po odběhu ostatních hledat i s pořadateli svoji mapu. Míša zaběhla v D18 svůj úsek 4. a Lucka byla v D14 na 2. úseku první.
Veteránské štafety jsme mohli dát dohromady hlavně díky Radce, která ochotně nastoupila do dvou závodů.  No a prodloužený závodní víkend si nakonec užili všichni.